VLADA RS USVOJILA PREDLOG ZAKONA O IZMENI ZAKONA O PRIVATIZACIJI: IZMENE ZAKONA USKLAđENE SU SA ODLUKOM USTAVNOG SUDA PREMA KOJOJ SE OD 15. MAJA UKIDA ZABRANA PRINUDNE NAPLATE POTRAžIVANJA OD TAKVIH FIRMI
Kako je za B92 rečeno u Ministarstvu privrede, izmene Zakona o privatizaciji predstavljaju prelazno rešenje do usvajanja novog zakona.
Predloženim izmenama zakona sa jedne strane regulisan je
- postupak ostvarivanja prava poverilaca preduzeća u restrukturiranju,
- a sa druge strane zaštićen je minimum državnog interesa u postupkuu restrukturiranja i privatizacije, objašnjavaju u Ministatrstvu.
Predlog zakona i izmeni i dopuni zakona o privatizaciji biće upućen Skupštini Srbije na usvajanje po hitnom postupku.
Kako navodi agencija Beta, izmenama Zakona predviđeno je da za firme koje se privatizuju tenderom, odnosno javnom aukcijom, državni poverioci ne mogu tražiti prinudnu naplatu potraživanja nastalih do 31. decembra 2007.
Po okončanju restrukturiranja, odnosno posle prodaje javnim tenderom ili javnom aukcijom, Agencija za privatizaciju obaveštava sudove i druge organe nadležne za donošenje osnova i naloga za prinudnu naplatu o uplati prodajne cene i o poveriocima koji svoje potraživanje namiruju iz te cene.
U roku od 30 dana od dana stupanja zakona na snagu, prema predlogu, poverioci firmi u restruktuiranju dužni su da Agenciji dostave zahtev za isplatu potraživanja sa rešenjem o izvršenju, izvršnom ispravom i drugim dokumentima kojima dokazuju svoje potraživanje prema subjektu privatizacije u restrukturiranju, radi evidentiranja potraživanja.
Predviđeno je da Agencija evidentira podnete zahteve za isplatu i utvrdi visinu potraživanja za svakog poverioca i subjekta privatizacije u restrukturiranju i sačini predlog za namirenje potraživanja koje će dostaviti poveriocima.
Predlogom izmena Zakona o privatizaciji određen je rok u kojem se poverioci mogu izjasniti da li su saglasni sa tim predlogom.
U obrazloženju predloga izmena Zakona o privatizaciji navodi se da je razlog za izmenu to što je Ustavni sud Srbije ocenio da je neustavna odluka iz postojećeg zakona o privatizaciji, kojom se predviđa da se do 30. juna 2014. godine ne može protiv firme u privatizaciji odrediti ili sprovesti prinudno izvršenje niti bilo koja mera postupka izvršenja radi namirenja potraživanja.
Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) podržala je predlog izmena i dopuna Zakona o privatizaciji jer predviđaju ukidanje zabrane prinudne naplate potraživanja od tih firmi.
ASNS u saopštenju navodi da izmene zakona sadrže jedan od osnovnih zahteva tog sindikata koji su izneli na skupu prošle nedelje, a koji se odnosi na produženje roka zaštite od prinudne naplate.
"Predlažemo da umesto proceduralne zaštite od prinudne naplate u periodu od najviše pet meseci vlada amandmanima dopuni zakon, stavi u isti položaj privatne i državne poverioce i uspostavi moratorijum na prinudnu naplatu do 31. decembra ove godine", navodi se u saopštenju sindikata.
ASNS smatra da je to razuman rok za nalaženje odgovornih održivih rešenja za preduzeća u restrukturiranju i zaposlene u njima, navodi se u saopštenju.
- Izmene zakona, koje su od danas u skupštinskoj proceduri, usklađene su sa prethodnom odlukom Ustavnog suda prema kojoj se od 15. maja ukida zabrana prinudne naplate potraživanja od takvih firmi.
U Ministarstvu privrede navode da će prinudna naplata potraživanja od firmi u restrukturiranju biti moguća za otprilike četiri meseca, ali uz drugačiju proceduru koju predviđa izmenjeni Zakon o privatizaciji čije se usvajanje očekuje po hitnom postupku.
U Ministarstvu privrede kažu da su te izmene samo prelazno rešenje.
Izvor: B92, Tanjug