Zastava Bosne i Hercegovine

IZVEŠTAJ „MONITORING RADA SUDOVA U KRIVIČNIM POSTUPCIMA”


POJEDINE sudije ne poznaju pravo, pa se dešava da u krivičnim predmetima pogrešno kvalifikuju dela, da kazne nisu u skladu sa zakonom, ne poštuju odluke drugostepenih ili Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, donose različite kazne za istu vrstu dela, a u jednom slučaju je čak osoba za isto delo dva puta osuđena!

Ovo pokazuje izveštaj „Monitoring rada sudova u krivičnim postupcima“ koje će javnosti ove nedelje predstaviti Centar za ljudska prava Niš. Monitoring je rađen u okviru projekta „Ka boljim rezultatima reforme pravosuđa“, koji finansira Delegacija EU u Srbiji i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom Vlade Srbije.

Analizirajući krivične postupke u poslednjih 13 godina i stanje u pritvorima, tim Centra navodi slučaj M. K., koji je u pritvoru proveo 5 godina i 4 meseca, jer je prvostepena presuda više puta ukidana i predmet vraćan na ponovno suđenje. Viši sud je na kraju preinačio kaznu sa sedam na pet i po godina zatvora, što rađa sumnju da je dužina pritvora uticala da ne bude izrečena oslobađajuća presuda ili blaža kazna.

U drugom slučaju okrivljeni nije imao branioca po službenoj dužnosti, a u pritvoru se nalazio po rešenju drugog suda, a ne onog pred kojim se vodio postupak. Tako je postupajući sud tumačio kao da se on brani sa slobode!

  • Često se dešava i da domaće sudije ne primenjuju institut produženog krivičnog dela kad su u pitanju počinioci više istovrsnih dela u kratkom periodu.

Takođe, sudska praksa je neusklađena ne samo na nivou Srbije, već i na području istog apelacionog suda! Sudovi posebno nisu zainteresovani za međunarodne standarde i praksu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.

CENTAR za ljudska prava - Niš sugeriše da republički tužilac ubuduće izda obavezno uputstvo nižim tužilaštvima da se za svakog okrivljenog pribave obaveštenja od MUP i iz evidencije Tužilaštva i Suda o tome da li postoje druga dela za koja se sumnjiči, pa da se podigne jedan optužni akt. Tako se ubrzavaju sudski postupci, opterećuje manji broj sudija i podiže efikasnost, pa se neće dešavati da se protiv istog okrivljenog, pred istim sudom, vode 42 postupka istovremeno!

Izvor: V.Crnjanski Spasojević, www.danas.rs