Zastava Bosne i Hercegovine

UREDBA O KRITERIJUMIMA, USLOVIMA I NAČINU OBRAČUNA POTRAŽIVANJA I OBAVEZA IZMEĐU KUPACA – PROIZVOĐAČA I SNABDEVAČA: EPS navodi da račune za struju prozjumerima izdaju po propisima


Sve račune za struju, pa i one koji stižu na adrese domaćinstava koja su prozjumeri (istovremeno i kupci i proizvođači struje) izdaju se po zakonu, navodi Elektroprivreda Srbija (EPS) u pisanom odgovoru Novoj ekonomiji.

"Elektroprivreda Srbije (EPS) isporučuje kupcima-proizvođačima ispravne račune u kojima su dosledno poštovane zakonske odredbe, propisi i metodologije za obračun svih stavki", piše kratko u odgovoru na nekoliko postavljenih pitanja.

Na računima u prozjumerskim domaćinstvima nalazi se obračun razlike između utrošene i proizvedene struje, kao i na naplatu naknade za obradu pristupa distributivnom sistemu koja je u julu iznosila 617,73 dinara.

Ipak, prozjumeri u Srbiji tvrde da država ne poštuje Uredbu o kriterijumima, uslovima i načinu obračuna potraživanja i obaveza između kupaca – proizvođača i snabdevača ("Sl. glasnik RS", br. 83/2021 i 74/2022). Na to je za ukazao i Nenad Maričić iz Rume, čije je domaćinstvo ugradilo solarne panele i odlučilo da postane prozjumersko i koji je govorio za Novu ekonomiju.

EPS nije odgovorio na pitanja u vezi sa ovim navodima.

Maričić kaže da se konkretno radi o poštovanju stava tri člana 26. Uredbe o kriterijumima, uslovima i načinu obračuna potraživanja i obaveza između kupca – proizvođača i snabdevača.

"Tražimo samo da se ispoštuje uredba, apsolutno ništa drugo ne tražimo", kaže on.

Kako podseća, uredba predviđa da se PDV i sve akcize obračunavaju samo na utrošenu električnu energiju.

"Utrošena električna energija je razlika onoga što smo mi proizveli (isporučena električna energija) i onoga što smo preuzeli od EPS-a. Da je to tako obračunato u računu, ovo uopšte ne bi bio problem i štaviše bila bi super priča, mnogi ljudi od toga ne bi odustali".

Prema njegovim rečima, mnogi su dolazili da vide kakav je prozjumerski račun i na kraju su odustajali od te priče.

Maričić je, takođe, ukazao na činjenicu da se prozjumerima naplaćuje naknada za obradu pristupa distributivnom sistemu, o čemu prethodno nisu bili obavešteni.

Iz računa za struju koji stiže na adrese prozjumera, vidi se da oni, poput ostalih potrošača, plaćaju naknadu za obnovljive izvore energije, iako i sami proizvode struju iz takvih izvora.

Prozjumerima sleduju i subvencije za ugradnju solarnih panela. Kako se ispostavilo, problema ima i na tom polju, jer odobreni podsticaji nisu dovoljni da bi se investicija isplatila u dogledno vreme.

Subvencije u opštinama funkcionišu tako što država, odnosno opština, propiše cenu po kilovatu instalisanih panela, objasnio je Maričić.

Njegovo domaćinstvo nije uzelo subvencije kada je ugrađivalo solarne panele, jer ih u tom trenutku nije ni bilo.

Kako dodaje, državna subvencija je 50 odsto na cenu od 70.000, odnosno 35.000 dinara po kilovatu.

"To je neka njihova formirana cena sa PDV-om, odakle im ta cena ja stvarno ne znam. Ona konkretno u našoj opštini iznosi 70.000, a trenutna tržišna cena je 120.000 dinara", kaže on.

Maričić kaže da, ako se uzmu državne subvencije koje u realnosti iznose 30 odsto, za isplativost investicije opet treba oko 15 godina. S obzirom na trenutne cene solarnih panela, takva investicija se isplati samo domaćinstvima koja redovno idu u crvenu zonu.

"Međutim, to onda nije prosečno domaćinstvo. U prosečnim domaćinstvima, gde je potrošnja oko 500 kilovata mesečno, to se ne isplati", dodaje Maričić.

O prozjumerima se već duže vreme govori u Srbiji, ali i susednim zemljama poput Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije i Hrvatske.

Prozjumeri bi u Srbiji mogli da u čitavoj priči zaobiđu EPS tako što će višak struje bacati ili ga skladištiti u baterijama.

Međutim, baterije koštaju i po šest hiljada evra, objasnio je jedan od prvih prozjumera u Srbiji, Peđa Mišić.

Ministarstvo energetike nedavno je donelo preporuke za uštede električne energije.

U njemu se postavljanje solarnih panela i kolektora na krovove objekata koji su u vlasništvu domaćinstva (prozjumera) navodi kao jedan od načina štednje struje u situaciji kada zbog raznih okolnosti u svetu i na domaćem terenu vlada kriza u vezi sa energentima.

Više puta se pisalo i o stavkama na računima za struju građana koji nisu prozjumeri, a koje, prema navodima potrošačkih udruženja, nemaju veze sa njenom potrošnjom i koje građani redovno moraju da plaćaju.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Izvor: Vebsajt Nova ekonomija, Čedomir Savković, 02.09.2022.
Naslov: Redakcija