Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKON O JAVNOM BELEŽNIŠTVU: Ugovor o zakupu nepokretnosti sa izvršnom klauzulom koji je solemnizovan kod javnog beležnika predstavlja najbolju zaštitu i za zakupodavca i za podstanara


Ugovor o zakupu nepokretnosti sa izvršnom klauzulom koji je solemnizovan (potvrđen i overen) kod javnog beležnika zaštitio bi zakupodavca od podstanara koji ne plaćaju ni zakupninu ni račune, a takođe bi zaštitio i savesne podstanare od zakupodavaca koji bi preko noći da ih isele ili promene uslove izdavanja, naveli su u Javnobeležničkoj komori Srbije.

Kako navode, svaki ugovor o zakupu nepokretnosti, koji je overen kod javnog beležnika, predstavlja jedan oblik zaštite i zakupodavca i podstanara. Međutim, u praksi se često vidi da je samo overa potpisa na ugovoru nedovoljna, pa se relativno često događa da jedna ili obe ugovorne strane imaju velikih problema. Put do pravde obe strane mogu da potraže u parničnim postupcima, u kojima će postojeći overen ugovor biti sigurno jak dokaz, ali istovremeno, sudski proces ima svoj tok i samim tim dugo trajanje.

Za pravnu valjanost ugovora o zakupu nije propisana određena forma zaključivanja. Ovi ugovori najčešće se rade bez precizno određenih uslova. Neretko se u praksi događa situacija u kojoj zakupac nepokretnosti, pored toga što ne ispunjava svoje obaveze i ne izmiruje zakupninu, izbegava da se iseli i da stan ili kuću vrati zakupodavcu. Dodatni teret na strani zakupodavca predstavlja i to što, u takvim situacijama, podstanar ne plaća ni dažbine, pa i taj teret pada na zakupodavca - iako on sam nije potrošač.

Prema mišljenju Javnobeležničke komore Srbije, rešenje za ovakve probleme može se naći u članu 85. Zakona o javnom beležništvu ("Sl. glasnik RS", br. 31/2011, 85/2012, 19/2013, 55/2014 - dr. zakon, 93/2014 - dr. zakon, 121/2014, 6/2015 i 106/2015), koji daje mogućnost ugovornim stranama da, u konkretnom slučaju, zaključe ugovor o zakupu nepokretnosti sa izvršnom klauzulom. U tom slučaju se navedeni ugovor zaključuje u formi javnobeležnički potvrđene isprave.

Takvim ugovorom ugovorne strane bi pristale na neposredno izvršenje u slučaju nepoštovanja jasnih i preciznih ugovornih obaveza i rokova, pre svega u pogledu plaćanja zakupnine i iseljenja iz nepokretnosti. Ugovor bi predstavljao izvršnu ispravu, a zakupodavac bi mogao efikasnije - kroz vođenje izvršnog postupka da zaštiti svoja prava, bez dugotrajnog sudskog postupka.

Istovremeno, zaštita savesnih podstanara bi ostala na snazi i zakupodavac ne bi mogao preko noći da raskine ugovor bez poštovanja precizno propisanog otkaznog roka, niti da menja druge uslove na način koji nije propisan ugovorom.

Zaključivanjem ugovora o zakupu nepokretnosti, koji bi u sebi sadržao izvršnu klauzulu, i kao takav bio solemnizovan kod javnog beležnika, u konačnom bi doprinelo poboljšanju pravnog položaja zakupodavca i zakupca, a samim tim i ostvarivanju načela pravne sigurnosti i načela ekonomičnosti prilikom ostvarivanja prava stranaka.

Ovo bi, naravno, iziskivalo nešto veće troškove, jer bi javni beležnik ulazio u sadržinu ugovora o zakupu i procenjivao dozvoljenost pravnog posla. Zauzvrat, pravna sigurnost je nemerljivo veća, za ove strane. A javni beležnik bio bi dužan da vodi računa o interesima svih strana, kao i da su svi svesni svojih prava i obaveza iz ugovora.

Što se troškova tiče, ako bi ugovor o zakupu bio vredan, na primer, 400.000 dinara na godinu dana, solemnizacija ugovora o zakupu sa izvršnom klauzulom, koštala bi 7.200 dinara - za solemnizovan ugovor između dve strane u po jednom primerku za obe.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Blic, 30.03.2023.
Naslov: Redakcija