PREDLOG ZAKONA O MEĐUNARODNIM MERAMA OGRANIČAVANJA: PRIHVAćEN AMANDMAN KOJIM SE PROPISUJE DA ćE SRBIJA PRIMENJIVATI MERE OGRANIčAVANJA I NA OSNOVU PRAVNIH AKATA DRUGIH MEđUNARODNIH ORGANIZACIJA KADA JE TO U SPOLJNOPOLITIčKOM INTERESU SRBIJE
Usvajanje Predloga zakona o međunarodnim merama ograničavanjane znači da će Srbija uvoditi bilo kakve sankcije bilo kome ako to nije u njenom interesu.
"Kada je reč o EU, pošto se svi interesuju za Rusiju, mi zadržavamo našu politiku, koja ide za tim da želimo da te sankcije ukinu. Ovaj zakon će doprineti kredibilnosti i kredibilitetu Vlade Republike Srbije i pomoći će u daljem toku pregovora sa EU kada je reč o Poglavlju 31", rekao je ministar spoljnih poslova na kraju skupštinske rasprave o tom zakonskom predlogu.
Pošto su i u načelnoj i u raspravi o pojedinostima pojedini poslanici opozicije pitali zašto Predlogom zakona nije predviđeno primenjivanje mera ograničavanja i na osnovu odluka EU, ministar je saopštio da je prihvaćen amandman skupštinskog Odbora za spoljne poslove, kojim se propisuje da će Srbija primenjivati mere i na osnovu pravnih akata drugih međunarodnih organizacija kada je to u spoljnopolitičkom interesu Srbije.
"Srbija nije član EU. Ova formulacija omogućava Srbiji da primenjuje ove mere samo ukoliko se ona sa tim saglasi. Znači, na sve mere i odluke koje EU donosi", precizirao je ministar.
Dodao je da je Srbija u godinama pre rusko-ukrajinskog problema imala i do 94-95 odsto usaglašenosti sa merama spoljne, odbrambene i bezbednosne politike EU, ali da je taj procenat, kada su Rusija i Ukrajina došle na dnevni red i kada se Srbija nije pridružila restriktivnim merama EU prema Rusiji, pao na 60 ili 70 odsto.
Ministar je dodao i da je Vlada Republike Srbije na taj zakonski predlog od 26 amandmana prihvatila više od polovine, ali da nije bilo amandmana koji bi suštinski promenili taj zakonski predlog.
Poslanici nastavljaju rad 4. februara 2016. godine raspravom o oko 80 amandmana na Predlog zakona o sportu.
Izvor: Vebsajt Tanjug, 03.02.2016.Naslov: Redakcija