Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKONI O PRIVATNOM OBEZBEĐENJU I O ZAŠTITI PODATAKA O LIČNOSTI: Sistemi tehničke zaštite ne smeju se koristiti protivno zakonima. Kazne za firme koje imaju nelegalno postavljene kamere i sisteme zaštite su od 100.000 do milion dinara


U Srbiji je, podjednako kao i u Evropi i u svetu, primetan porast nadzora zaposlenih i imovine pomoću kamera, ali pravo pitanje je da li je taj video-nadzor legalan? To znači da mnogi vlasnici firmi ne znaju da su, ako već imaju kamere, alarme ili sisteme za kontrolu pristupa zaposlenih, a za to nemaju ugovor sa licenciranom kompanijom za tehničku zaštitu, u prekršaju.

- Kazne za firme koje imaju nelegalno postavljene kamere i sisteme zaštite su od 100.000 do milion dinara. Sistemi tehničke zaštite ne smeju se koristiti protivno Zakonu o zaštiti podataka o ličnosti ("Sl. glasnik RS", br. 87/2018) i Zakonu o privatnom obezbeđenju ("Sl. glasnik RS", br. 104/2013, 42/2015 i 87/2018). Da bi sve bilo u skladu sa Zakonom, posao mora da obavi firma koja ima za to licencu od MUP-a. Vlasnici firmi ne smeju sami da postavljaju video-nadzor kako oni to žele - upozorava Petar Simić, direktor firme Decerto, licencirane za video-nadzor i sisteme tehničke zaštite.

Dakle, bilo da već imate kamere, alarme i druge sisteme zaštite ili tek planirate da ih postavite, licencirana kompanija mora prvo da uradi Akt o proceni rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja (Zakon o privatnom obezbeđenju). Ovaj akt je zapravo projekat kojim se identifikuju rizici koji ugrožavaju poslovanje kompanije i propisuju mere da se oni neutrališu ili svedu na minimum.

Šta to znači? Da ste kao firma u obavezi da angažujete firmu koja ima licencu od MUP-a da uradi Akt o proceni rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja, kao i Plan obezbeđenja i plan i Projekat za izvođenje sistema tehničke zaštite. Obaveza je i da sklopite ugovor sa licenciranom firmom za održavanje sistema tehničke zaštite, da imate potvrdu o ispravnosti sistema, da istaknete obaveštenje da je objekat pod video-nadzorom i da čuvate snimke i druge materijale minimum 30 dana. Ako firma koristi kamere i druge uređaje kojim se prikupljaju i obrađuju podaci, a da nije uradila ovaj Akt, onda govorimo o nelegalnom i neovlašćenom snimanju, praćenju, prikupljanju i obradi podataka o ličnosti (zaposlenih, stranaka, trećih lica). Dakle, firma rizikuje ogromne kazne.

- Pomogli smo mnogim firmama da zahvaljujući sistemima video-zaštite i alarmima, skoro u realnom vremenu pronađu lopove, spreče krađe i sačuvaju imovinu. Video-nadzor i alarmi su odlična stvar, ali ih nikako ne postavljajte sami. Pozovite licenciranu firmu koja će uraditi procenu rizika i napraviti plan obezbeđenja. Ovo ne bi trebalo da se uradi samo zbog zakona već i zbog bezbednosti, jer ćete na taj način videti gde su stvarni rizici u firmi od krađa, neovlašćenog pristupa, požara i ostalih opasnosti - zaključuje Simić.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Blic, 28.02.2023.
Naslov: Redakcija