Zastava Bosne i Hercegovine

PRAVO NA POVERLJIV RAZGOVOR ADVOKATA SA BRANJENIKOM


Da li će u prvom, poverljivom razgovoru osumnjičeni priznati advokatu ono za šta se tereti, da li će naći opravdanje ili će učestvovanje u krivičnom delu u potpunosti negirati, pravila nema. Advokati su, međutim, saglasni - od toga šta će osumnjičeni tada reći, zavisiće strategija čitave odbrane. Zato je, naglašavaju, vrlo važno da se ona dobro pripremi.

Poverljivi razgovor između branioca i okrivljenog može da traje koliko oni procene da je neophodno, odnosno nema zakonskim ograničenja u pogledu njegovog trajanja.

Kako će koncipirati odbranu, kako kaže advokat Nevena Protić, u velikoj meri zavisi da li se osumnjičeni nalazi na slobodi ili u pritvoru.

- Ukoliko je osumnjičenom određen pritvor, a ja nisam imala mogućnosti da se upoznam sa spisima predmetima, odnosno dokazima kojima tužilaštvo raspolaže, svoje branjenike uglavnom savetujem da se brane ćutanjem. Tek kada se upoznam sa dokazima, sa klijentom počinjem da pripremam odbranu. Jako je važno da klijent bude iskren u razgovoru sa braniocem, jer u suprotnom odbrana se loše pripremi, a postupak kreće u smeru koji nije dobar po okrivljenog. Moja dosadašnja praksa pokazala je da gotovo 80 odsto osumnjičenih koji me angažuju, tokom prvog razgovora govori istinu – kaže advokat Protić.

Poverenje između klijenta i advokata izgrađuje se postepeno.

- Imala sam slučajeve u kojima nas okrivljeni moli da ništa ne kažemo, na primer, njegovoj supruzi i ja sam tada veoma obazriva. Nekada mu, pak, sugerišem da za njegovu odbranu to ne bi valjalo. Uglavnom vremenom stičemo uzajamno poverenje. U slučaju da onaj koji me angažuje ne želi da sluša moje savete, preporuke – razilazimo se. Tokom prvog razgovora kažem klijentima da im nudim svoju stručnost, predočavam im najvišu i najnižu zaprećenu kaznu. Nekada, kada mogu da opredelim, kažem i kakva je sudska praksa i šta bi, eventualno, mogao da očekuje tokom postupka. Sa kaznama nikada ne licitiram – iskrena je Protić.

Nedavno joj se, otkriva, dogodilo da ju je angažovao brat jednog od osumnjičenih u predmetu koji je bio medijski eksponiran. Međutim, kada je osumnjičenom odnela punomoćje na potpis, on ju je odbio.

- Tako nešto mi se dogodilo prvi put u karijeri. Kasnije sam saznala da je osumnjičeni bio u strahu za život, da je umislio da mu neko od protivnika šalje “nekog svog” i da neću zastupati njegove interese – kaže ona i dodaje da joj se nekoliko puta dogodilo da su se okrivljeni toliko “uživeli” u odbranu koju su spremili za suđenje, da su vremenom poverovali da je to istina.

Advokat Goran Petronijević prepričava jedan od slučajeva iz svoje dugogodišnje karijere.

Kada je uhapšen zbog sumnje da je s dvojicom saučesnika maskiran došao ispred ulaza u jednu od prestoničkih banaka, a potom uz pretnju pištoljem od radnika firme za obezbeđenje novca oteo vreću u kojoj je bilo nešto više od dva miliona dinara, osumnjičeni je, po preporuci, pozvao ovog advokata.

Kako je protiv osumnjičenog bila spremna krivična prijava za razbojničku krađu, advokat je po pozivu došao kod njega da bi “razvili” strategiju odbrane. Prvi poverljiv razgovor između osumnjičenog i njegovog branioca trajao je nešto više od pola sata i bio je više nego interesantan.

Za delo koje ti se stavlja na teret, zakonom je predviđena zatvorska kazna od 12 godina. Moja procena je da ćeš dobiti osam – iskreno je ukazao advokat.

Ali, to je mnogo – negodovao je osumnjičeni.

Mogu li, ipak, nekako da dobijem manje – interesovalo je osumnjičenog.

Možeš. Vrati novac. Obešteti banku za iznos koji si oteo – posavetovao ga je advokat.

Da sam hteo da vraćam pare, ja bih uzeo kredit – bio je potpuno iskren osumnjičeni.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Politika, Miroslava Derikonjić, 29.05.2023.
Naslov: Redakcija