Poštovane računovođe i vi koji pratite poreske i računovodstvene teme,

u nastavku sa vama delimo tri zanimljiva i korisna stručna članka koja su objavljena u poslednjem Poresko-računovodstvenom instruktoru br. 286/287.


17 članova redakcije kreira ovaj stručni časopis, ali i svakodnevno odgovarajući na desetine pitanja pretplatnika, produbljuje svoja praktična znanja i pronalazi važna poslovna rešenja.


I to nije sve! Ako su vam se izabrani članci svideli - dajemo vam mogućnost da jednokratno preuzmete poslednji broj Poresko-računovodstvenog instruktora i prelistate celo izdanje. Krije se tu još dosta upotrebljivog sadržaja.



Kako postupiti kod odbijanja elektronske fakture i kako status e-Fakture utiče na PDV obaveze?


Od početka primene Zakona o elektronskom fakturisanju u praksi se postavilo pitanje na koji način treba postupati kada primalac elektronske fakture istu odbije i na koji način status elektronske fakture utiče na PDV i druge obaveze koje proizlaze iz transakcije po osnovu koje je izdata elektronska faktura?


U vezi sa navedenim, u dosadašnjoj praksi je činjenica da primalac ne prihvata račun ukazivala da isti potencijalno sadrži neku grešku, kao što je pogrešna cena, količina, pogrešno utvrđen PDV tretman ili poreska stopa i slično. U tim situacijama, kada je u računu iskazan viši PDV od onog koji se duguje ili je izdat račun, a promet nije ni izvršen, primenjiv je član 44. Zakona o porezu na dodatu vrednost.



Transformacija preduzetnika u privredno društvo u svetlu poreskih propisa


Odredbama člana 92. Zakona o privrednim društvima uređen je institut nastavka obavljanja delatnosti preduzetnika u formi privrednog društva.


Na samom početku ističemo da navedeni institut nije dovoljno prepoznat u poreskim propisima i da postoje određena otvorena pitanja, kao što je npr. način brisanja preduzetnika iz sistema PDV ali i neka druga pitanja na koje odgovor moramo tražiti u opštim pravilima, jer poreski zakoni ne prepoznaju specifičnost ovog instituta i ne propisuju posebna pravila za ovaj slučaj.



Računovodstveni aspekt nastavljanja delatnosti preduzetnika u formi pravnog lica


Preduzetnik ima slobodu izbora u delu prenosa imovine i obaveza sa kojom namerava da nastavi obavljanje delatnosti u formi pravnog lica. Međutim, imajući u vidu odredbe člana 44. Zakona o privrednim društvima, preduzetnik ne može preneti više obaveza nego imovine u pravno lice u kojem nastavlja da obavlja delatnost.


S obzirom na slobodu izbora u delu prenosa imovine i obaveza sa kojom namerava da nastavi obavljanje delatnosti u formi pravnog lica, u obavezi je da izvrši popis imovine i obaveza. Cilj popisa je da se obezbede podaci o stanju imovine i obaveza koji se prenose u novoosnovano pravno lice, kao i da se obezbede podaci za sastavljanje vanrednog finansijskog izveštaja.


Poresko-računovodstveni
instruktor br. 286/287

Paragraf Lex d.o.o.
Takovska 42, 11060 Beograd

 

Facebook Twitter Youtube LinkedIn Instagram Viber Google Play

 
Unsubscribe from this mailing list.
Odjavite se sa mailing liste