NACRT ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA KRIVIČNOG ZAKONIKA: Javna rasprava počeće u oktobru 2024. godine. Predviđena kazna doživotnog zatvora za silovanje, obljubu nad nemoćnim licem i obljubu sa detetom, kao i za krivično delo “običnog” ubistva. Propisuje se novo krivično delo ‒ obučavanje maloletnog lica za korišćenje vatrenog oružja
Kazna doživotnog zatvora za silovanje, obljubu nad nemoćnim licem i obljubu sa detetom, kao i za krivično delo ubistva, predložena je u izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, o čemu će javna rasprava početi 1. oktobra, čulo se na savetovanju Srpskog udruženja za krivičnopravnu teoriju i praksu na Zlatiboru.
Državna sekretarka Ministarstva pravde Bojana Šćepanović predstavila je ključne izmene i dopune Nacrta Krivičnog zakonika Republike Srbije i istakla da su one usklađene sa savremenim potrebama našeg društva i odgovaraju na izazove sa kojima se susrećemo u borbi protiv kriminala.
‒ Precizirane su odredbe u vezi sa nužnom odbranom, koje omogućavaju da se opravdana odbrana preduzme i u situacijama kada napad neposredno predstoji, a ne samo kada je u toku. Time je omogućeno pravo pojedinca da se brani i od pretnji koje ugrožavaju njegov život ili imovinu – rekla je Bojana Šćepanović.
Posebna pažnja posvećena je pojedinim grupama krivičnih dela kao odgovor države na rastući kriminal u određenim oblastima. Predloženo je pooštravanje kazni, tako da bi se i za takozvano obično ubistvo mogla izreći kazna doživotnog zatvora, što je trenutno moguće samo kada je reč o teškim ubistvima.
‒ Kod krivičnih dela protiv polne slobode kaznena politika je posebno pooštrena, uzimajući u obzir odlučnost države da se bori protiv seksualnih delikata, kao i inicijativu predsednika Republike Srbije. Tako su sada kazne za silovanje znatno oštrije sa minimalnom kaznom od pet godina zatvora ili doživotnim zatvorom. Iste kazne su predložene i za krivično delo obljuba nad nemoćnim licem i obljuba sa detetom – kazala je Bojana Šćepanović.
Državna sekretarka je precizirala da je pooštravanje zakonskog minimuma i propisivanje doživotnog zatvora predloženo i za osnovni oblik silovanja, a takođe i krivičnih dela obljube nad nemoćnim licem i obljube sa detetom, dakle i u slučajevima kada nije došlo do težih posledica, a samim tim i za teže oblike, u slučajevima kada dolazi do teških povreda i smrti žrtve.
‒ U skladu sa odlukama Vlade Srbije, na osnovu preporuka radnih grupa obrazovanih u vezi sa slučajem “Ribnikar”, značajne intervencije su izvršene kod krivičnih dela protiv javnog reda i mira, tako što su dodata nova krivična dela – objavljivanje materijala kojima se savetuje izvršenje krivičnog dela, zatim odobravanje, negiranje ili umanjenje krivičnog dela, nesavesno držanje vatrenog oružja, a takođe i obučavanje maloletnog lica za korišćenje vatrenog oružja – saopštila je državna sekretarka Bojana Šćepanović.
Krivičari koji su učestvovali u diskusiji uglavnom su istakli da pooštravanje kazni ne dovodi do rezultata i da broj prijava za teška ubistva nije smanjen od uvođenja kazne doživotnog zatvora.
Učesnicima savetovanja obratio se i Zurab Sanikidze, šef Odeljenja za vladavinu prava i ljudska prava misije OEBS-a u Srbiji, prof. dr Stanko Bejatović, predsednik Srpskog udruženja za krivičnopravnu teoriju i praksu, zatim Miroljub Tomić, zamenik predsednice Vrhovnog suda Srbije, dr Vitomir Popović, predsednik Udruženja pravnika Republike Srpske, Nenad Vujić, direktor Pravosudne akademije, dr Ivana Stevanović, direktorka Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja, Dragoslav Ljubičanović, predstavnik Advokatske komore Srbije, Danijela Milovanović, predsednica Vrhovnog suda Republike Srpske, prof. dr Dragana Kolarić, sudija Ustavnog suda Srbije, i Nenad Borovčanin, direktor Studentskih odmarališta “Ratko Mitrović”, u čijem kongresnom centru je održano ovo tradicionalno savetovanje krivičara.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Izvor: Vebsajt Politika, Aleksandra Petrović, 20.09.2024.
Izvod iz vesti, Naslov: Redakcija