Zastava Bosne i Hercegovine

EVROPSKA UNIJA UVODI NOVA PRAVILA O IGRAČKAMA: Za sve igračke koje se prodaju u Evropskoj uniji biće potreban pasoš digitalnog proizvoda koji će poboljšati praćenje robe i nadzor tržišta


Evropske institucije su konačno postigle značajan sporazum o reviziji pravila EU o bezbednosti igračaka. Organizacije BEUC i ANEC pozdravile su odmah ovu, kako su rekli, prekretnicu koja će igračke učiniti bezbednijim i obezbediti vlastima nove alate za zaštitu dece od nebezbednih igračaka.

 

Sporazum, kako je saopšteno, jača postojeća pravila o igračkama. Na primer, ovi proizvodi koji se nalaze na tržištu će morati da se oslobode hemikalija koje izazivaju rak i iritiraju endokrine žlezde. To takođe znači da će za sve igračke koje se prodaju u EU biti potreban pasoš digitalnog proizvoda. Ovo će poboljšati sledljivost igračaka i učiniti nadzor tržišta i carinske kontrole efikasnijim. Mentalno zdravlje dece će se takođe uzeti u obzir da bi se procenila bezbednost digitalno povezanih igračaka. Agustin Rejna, generalni direktor BEUC-a, izjavio je da je od suštinske važnosti da se deca igraju igračkama koje im neće naškoditi fizički ili psihički.

 

"Pozdravljamo ovu prekretnicu za zaštitu dece, kao i dobar rad kreatora politike u obezbeđivanju bezbedne igre. Igračke su među najčešće prijavljivanom kategorijom proizvoda u sistemu upozorenja EU za opasne proizvode. Ova nova pravila EU su jaka na papiru. Sada će kompanije morati da ih se pridržavaju. Takođe, moramo da obezbedimo da igračke kupljene na onlajn tržištu budu u skladu sa ovim novim pravilima", rekao je Rejna. Inače, njihovo istraživanje je pokazalo da mnoge igračke koje se kupuju preko različitih platformi nisu bezbedne i to se mora zaustaviti. Stiven Rasel, generalni direktor ANEC-a, rekao je da su deca među najugroženijim potrošačima i zaslužuju najviši mogući nivo bezbednosti.

 

"Čestitamo na ambiciji koju su regulatori pokazali na usvajanju nove Uredbe. ANEC i njegovi stručnjaci pozivaju na uklanjanje ili smanjenje opasnih hemikalija u igračkama već dugi niz godina. Zbog toga pozdravljamo stroža ograničenja štetnih hemikalija, uključujući nove odredbe o endokrinim disruptorima i automatske zabrane za pojedine supstance. Takođe pozdravljamo pojačane zahteve za zaštitu dece od buke, nižih nivoa zvuka koji emituju i probnog pritiska koji dozvoljavaju da se koriste za testiranje igračaka", rekao je Rasel. Evropska agencija za hemikalije je, da podsetimo, pre godinu dana objavila da su toksične materije pronađene u 400 od 2.400 proizvoda koji su kontrolisani u 26 zemalja članica EU. Utvrđeno je da jedna od četiri igračke, kao što su lutke, kostimi, prostirke za igru i plastične figure, krši zakone EU o opasnim hemikalijama, preneli su evropski mediji. Nacionalne agencije EU otkrile su „previše nivoa opasnih hemikalija”, kao što su olovo i plastifikatori, i to u 18 odsto ispitanih potrošačkih proizvoda. Najčešće kontrolisani proizvodi koji sadrže toksične hemikalije bili su električni uređaji, sportska oprema, igračke i garderoba. Izveštaj naglašava kako uvoznici i prodavci na onlajn tržištu, uključujući i „Amazon”, imaju veće stope nepoštovanja pravila EU od proizvođača i distributera. U 39 odsto slučajeva kompanije su odlučile da dobrovoljno povuku svoje proizvode sa tržišta, a takođe i sa svojih veb-stranica. Međutim, inspektori iz različitih agencija EU izdali su prinudne mere u četvrtini slučajeva, pokrenuvši formalnije i pravno obavezujuće radnje zbog nepoštovanja. Čak 58 najtežih slučajeva predato je policiji ili javnom tužilaštvu. Istraga je pokazala da kompanije nisu poštovale osnovno zakonodavstvo o hemikalijama u 13 odsto slučajeva. Međutim, polovina kršenja propisa odnosi se na pravila za upotrebu određenih opasnih hemikalija u električnoj i elektronskoj opremi. Hemijska strategija EU iz 2020. godine obavezuje proizvođače da izbace upotrebu najštetnijih hemikalija u svojim proizvodima. Evropska komisija je zbog toga predložila da se izmene tri zakona kako bi se ubrzala ograničenja za one najopasnije. Predlog je podrazumevao da se poveća saradnja između različitih agencija EU i poboljša prikupljanje podataka o hemikalijama koje se nalaze u telima ljudi kako bi se bolje procenili nivoi izloženosti.

 

"Nove mere će skratiti jaz između identifikacije mogućeg rizika i neophodne regulatorne akcije", saopštila je komisija. Istovremeno, aktivisti tvrde da takve zakonske promene mogu pomoći i u sprečavanju situacija poput onih koje su povezane sa zagađenjem hemikalijom PFAS.

"Na ovaj način možemo rano da otkrijemo probleme i zaštitimo sebe i planetu. Ključno je držati štetne hemikalije podalje od stvari koje svakodnevno koristimo, a ovi predlozi su veliki korak u pravom smeru", ocenila je direktorka politike za hemikalije u Evropskom birou za životnu sredinu Tatjana Santos. Ali je dodala i da su potrebni dalji napori kako bi se odgovorilo na tekuće izazove u vezi sa hemijskim zagađenjem, uz ocenu da Komisija EU mora da izvrši reviziju politike proizvoda, da postepeno ukine upotrebu hemikalija gde to nije neophodno i da efikasno sprovede postojeće propise. Kako se navodi, u novembru je istraga takođe otkrila toksične hemikalije u proizvodima za negu dece, kao što su pelene, sedišta za kola, prostirke za previjanje beba.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Politika, 21.4.2025.
Naslov: Redakcija