PRAVILNIK O DRUŠTVENOM STANDARDU KORISNIKA PENZIJA REPUBLIČKOG FONDA ZA PENZIJSKO I INVALIDSKO OSIGURANJE: Korisnik penzije upućuje se na rehabilitaciju prema iskazanoj želji, u skladu sa smeštajnim kapacitetima ustanove koja nije kontraindikovana njegovoj medicinskoj dokumentaciji. Zdravstveno stanje penzionera ne utiče na poziciju na rang-listi. Fond PIO korisnike ne upućuje u banje u cilju lečenja, već omogućava penzionerima sa niskim primanjima da odu na besplatan oporavak
Na ovogodišnji oglas Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za besplatnu rehabilitaciju u neku od banja Srbije prijavilo se gotovo 60.000 penzionera, dok je ovo pravo ostvarilo njih 22.089. Pravo na boravak u banjama ove godine imali su penzioneri čija primanja nisu prelazila 39.850 dinara.
Iako je ovo prvi uslov kako bi dobili besplatnu rehabilitaciju o trošku države, to nije i jedini kriterijum.
Pravo na oporavak o trošku PIO fonda, u trajanju od deset dana, u 2024. godini imali su korisnici starosnih, prevremenih starosnih, invalidskih i porodičnih penzija, koji imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije i čija penzija iznosi do 39.850 dinara, a koji nemaju druga lična primanja i nisu koristili rehabilitaciju počev od oglasa za 2020. godinu.
“Za korisnike koji, pored domaće, primaju i penziju iz inostranstva, uslov je da zbir tih penzija iznosi do 39.850 dinara. Redosled korisnika na rang-listi zavisi od broja bodova, na šta utiče nekoliko propisanih kriterijuma: visina penzije, broj godina staža osiguranja, broj godina korišćenja penzije, ostvareno pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica, ostvareno pravo na porodičnu penziju za korisnika koji je pravo ostvario kao dete koje nije sposobno za samostalan život i rad. Pod jednakim uslovima, prednost ima korisnik penzije koji je stariji”, objašnjavaju iz PIO fonda.
Pravilnik o društvenom standardu korisnika penzija Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje ("Sl. glasnik RS", br. 3/2023, 18/2023, 115/2023 i 28/2024 - dalje: Pravilnik) takođe propisuje i da se korisnik penzije upućuje na rehabilitaciju prema iskazanoj želji, u skladu sa smeštajnim kapacitetima ustanove koja nije kontraindikovana njegovoj medicinskoj dokumentaciji.
“Iako korisnici prilikom podnošenja prijave Fondu dostavljaju i medicinsku dokumentaciju, ukoliko je poseduju, važno je naglasiti da zdravstveno stanje penzionera ne utiče na poziciju na rang-listi. Dakle, Fond PIO korisnike ne upućuje u banje u cilju lečenja, već omogućava penzionerima sa niskim primanjima da odu na besplatan oporavak”, naglašavaju u ovoj državnoj instituciji.
Kada je reč o pogodnostima za penzionere koji nemaju pravo na besplatan boravak u banjama, u PIO fondu ističu da većina banja nudi mogućnost plaćanja putem administrativne zabrane, o čemu korisnici treba da se raspitaju u konkretnoj ustanovi u koju bi želeli da odu na rehabilitaciju.
Na pitanje koliko banja u Srbiji ima mogućnost za besplatan boravak penzionera i kakvi su kapaciteti, u PIO fondu navode da se korisnik penzije koji ostvari pravo na besplatnu rehabilitaciju o trošku fonda upućuje u jednu od 25 ustanova predviđenih Pravilnikom.
“Na ovogodišnji oglas Fonda PIO za upućivanje na besplatnu rehabilitaciju u neku od banja Srbije, prijavilo se gotovo 60.000 korisnika penzije, a ovo pravo je ostvarilo njih 22.089. Većina korisnika je ostvareno pravo po ovogodišnjem oglasu iskoristila, a upućivanje na besplatan oporavak traje do kraja kalendarske godine”, zaključuju u PIO fondu.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Izvor: Vebsajt Biznis, Marija Jovanović, 19.11.2024.
Naslov: Redakcija