Zastava Bosne i Hercegovine

FOND ZA INOVACIONU DELATNOST: Odobreno 11,3 miliona evra za 55 inovativnih projekata


Fond za inovacionu delatnost objavio je da je odobrio finansijski podsticaj u iznosu od 11,3 miliona evra za 55 inovativnih projekata u Srbiji.

Kako je precizirano, sredstva su odobrena u drugoj fazi IPA projekta “Povećanje inovacionih kapaciteta i rasta malih i srednjih preduzeća”.

Dodaje sa da na ovaj način Fond za inovacionu delatnost, uz podršku Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Ministarstva finansija i Evropske unije (EU), nastavlja jačanje inovacionih kapaciteta i unapređenje rasta malih i srednjih preduzeća u Srbiji.

Precizirano je da je evaluacija 333 pristiglih prijava rezultirala podrškom za 40 projekata u okviru “Programa ranog razvoja”, sedam projekata u okviru “Programa sufinansiranja inovacija” i osam projekata u okviru “Programa saradnje nauke i privrede”.

Inovativni projekti podržani su bespovratnim sredstvima, a Fond će ujedno pružiti i stručnu podršku preduzećima kako bi ostvarili svoj pun potencijal.

Istaknuto je da udruženi napori Vlade Srbije i EU kontinuirano doprinose razvoju novih tehnologija, povećanju konkurentnosti domaćih preduzeća i ekonomskom rastu.

EU projekat, ukupne vrednosti od 20,6 miliona evra, obezbedio je finansiranje za ukupno 96 inovativnih projekata u okviru dva javna poziva.

Dodaje se da se u narednom periodu očekuju značajni rezultati i uspešna komercijalizacija novih proizvoda usluga i tehnologija.

U drugom javnom pozivu dominirale su inovacije u različitim oblastima koje dolaze iz većih gradova u Srbiji, sa posebnim akcentom na IT sektor.

Inovacije u IT sektoru čine 67 odsto ukupnog broja odobrenih projekata, što, kako je navedeno, ukazuje na jaku usmerenost ka digitalnim rešenjima i razvoju naprednih informacionih tehnologija.

Istovremeno, značajan broj projekata usmeren je na inovacije u oblasti mašinstva, elektronike i energetske efikasnosti.

Naglašeno je da je domaća privreda posvećena razvoju inovativnih rešenja koja će poboljšati proizvodne procese, smanjiti potrošnju energije i uticaj na životnu sredinu.

Kako je navedeno, strateška ulaganja u inovacije i konkurentnost malih i srednjih preduzeća oblikuju dinamično i inovativno ekonomsko okruženje, sa ciljem da se u najvećoj meri iskoristi potencijal inovacija na globalnom tržištu i podigne kvalitet života svih građana.

Ugovorom o direktnom grantu – “Povećanje inovacionih kapaciteta i rasta malih i srednjih preduzeća”, koji je potpisan između Fonda za inovacionu delatnost i Ministarstva finansija, obezbeđuje sredstva za nastavak sprovođenja “Programa ranog razvoja”, “Programa sufinansiranja inovacija” i “Programa saradnje nauke i privrede”.

Ukupna vrednost Ugovora o Direktnom grantu iznosi 26 miliona evra, od čega 16 miliona evra iz Pretpristupnih fondova Evropske unije za 2019. godinu (IPA 2019) i 10 miliona evra iz budžeta Srbije, sa razdela Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.

Ukupan iznos opredeljen za finansiranje odobrenih projekata u okviru Ugovora o Direktnom grantu iznosi 20,6 miliona evra za “Program ranog razvoja”, “Program sufinansiranja inovacija” i “Program saradnje nauke i privrede”.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Forbes, 16.08.2024.
Naslov: Redakcija