ZAKON O RADU: Poslodavac može pokrenuti sudski postupak radi naknade štete ako zaposleni ne poštuje otkazni rok
Zakon o radu ("Sl. glasnik RS", br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017 - odluka US, 113/2017 i 95/2018 - autentično tumačenje) definiše uslove i razloge prestanka radnog odnosa. U slučaju da poslodavac ne poštuje zakonske procedure i razloge, prestanak radnog odnosa je protivzakonit, te za slučaj tužbe zaposlenog plaća se naknada izgubljene zarade. Ovoga puta imamo drugačiju situaciju, jedna Jana (puno ime i prezime poznato redakciji) požalila da je dobila predlog od poslodavca i nije joj jasno šta da odgovori. Naime, ona želi da napusti kompaniju u kojoj trenutno radi, a poslodavac joj nudi da potpiše sporazumni.
Pre svega, Jana bi trebalo da ima na umu da poslodavac može na ovaj način da se zaštiti, u smislu otkaznog roka, (ne)završenog posla, ili potencijalno nanete štete firmi.
- Zaposleni koji želi da da otkaz dužan je da podnese pisanu izjavu i ispoštuje otkazni rok, koji prema Zakonu o radu iznosi 15 dana, ali ugovorom o radu može biti produžen na 30 dana. Iako poslodavci često nastoje da osiguraju poštovanje otkaznog roka ugovornim kaznama, sudska praksa jasno pokazuje da ovakve odredbe nisu dozvoljene - rekla je Biljana Anđelković, iz advokatske kancelarije "Anđelković Law".
Međutim, prema rečima sagovornice, ukoliko nepoštovanje otkaznog roka nanese poslodavcu konkretnu štetu - na primer, zbog kašnjenja u isporuci robe - poslodavac ima pravo da pokrene sudski postupak radi naknade štete.
- Često se u praksi dešava da poslodavac predloži zaposlenom sporazumni raskid ugovora kako bi odmah prestao radni odnos. Međutim, treba imati na umu da u tom slučaju, kao i u slučaju ličnog otkaza zaposlenog, nema prava na novčanu naknadu sa biroa - ističe Anđelković.
Ovaj benefit ostvaren je samo u određenim situacijama, poput otkaza od strane poslodavca iz ekonomskih razloga.
- Zbog toga je važno da zaposleni budu informisani o pravnim posledicama svojih odluka i pažljivo razmotre opcije pre potpisivanja bilo kakvog dokumenta - kaže ona.
Podsetimo, u drugim slučajevima, korisnik novčane naknade dužan je da se lično javlja Nacionalnoj službi za zapošljavanje svakih 30 dana, kao i da obavesti Nacionalnu službu u roku od pet dana o svakoj promeni koja je uslov ili osnov za sticanje, ostvarivanje ili prestanak prava na novčanu naknadu.
Do sporazuma zaposlenog i poslodavca dolazi sledećim redom:
- Inicijativa za početak pregovaranja o sporazumnom prestanku radnog odnosa. Radi se o predlogu jedne od ugovornih strana - poslodavca ili zaposlenog za sporazumni prestanak radnog odnosa. Podnosilac predlaže sporazumni raskid ugovora o radu i ostavlja se rok za izjašnjenje drugoj strani o tom predlogu. Nije relevantna okolnost da li su u zaključenju sporazuma prethodile pisane izjave zaposlenog i poslodavca o uslovima zaključenja sporazuma. Preciznije, prema sudskoj praksi, sama inicijativa i pregovaranje o sporazumnom prestanku radnog odnosa ne mora biti u pisanoj formi. Moguće je da se na osnovu usmenog dogovora zaključi pisani sporazum u kome su sadržani uslovi prestanka radnog odnosa. Za poslodavca je preporučljivo da inicijativu preda zaposlenom u pisanoj formi, kako bi imao dokaz o tome.
Smatra se da je sporazum zaključen kada poslodavac i zaposleni o tome postignu saglasnost.
Bitan element sporazuma je i datum zaključenja.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Izvor: Vebsajt Blic, 17.03.2025.
Naslov: Redakcija