Zastava Bosne i Hercegovine

REGULATORNI ZAHTEVI ODLOŽILI PRIJEM SRBIJE U SEPA


Evropski platni savet (EPC) odobrio je na sednici 6. marta uključivanje Severne Makedonije i Moldavije u geografski opseg SEPA - Jedinstvenog područja plaćanja u evrima.

To znači da ponovo nije razmatran zahtev za prijem Srbije u sistem koji okuplja sada već 40 evropskih zemalja i koji omogućava značajne uštede na troškovima platnih transakcija sa EU i regionom.

Naša zemlja je, inače, 27. decembra prošle godine podnela zvaničnu Prijavu za pristupanje Republike Srbije području SEPA, i očekivalo se da će EPC ubrzo doneti odluku o prijemu.

Srbija je, međutim, i dalje u čekaonici, a NBS je navela da je do odlaganja u odlučivanju o našoj prijavi došlo pošto je Evropski platni savet zatražio mišljenje Evropske komisije.

Komisija je, kako su pojasnili u pisanoj izjavi, krajem februara ukazala na potrebu rešavanja određenih pitanja koja se tiču regulatornog okvira kojim je uređena oblast sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.

“Nakon toga su nadležne institucije - predlagači zakona, u skladu sa sugestijama Evropske komisije, izvršili izmene i dopune Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma i Zakona o centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika. S obzirom na to da su na sednici Narodne skupštine održanoj 6. marta 2025. usvojeni navedeni zakoni, nije postojala mogućnost da se o prijavi Srbije odlučuje na sednici Odbora Evropskog platnog saveta koja je održana istog dana”, ukazali su iz NBS.

Naveli su i da su novi zakoni dostavljeni predstavnicima Evropske komisije.

Očekivanje je da će Srbija, nakon potvrde Evropske komisije da su izvršenim izmenama propisa otklonjene preostale prepreke, biti primljena u punopravno članstvo na narednom zasedanju Odbora Evropskog platnog saveta, istakli su iz NBS.

Naša centralna banka je u oktobru prošle godine objavila i analizu prednosti članstva u SEPA području, ali i napomenula da se te prednosti mogu u potpunosti realizovati tek sa povezivanjem platne infrastrukture Evropske unije i Srbije.

NBS često naglašava da je Srbija jedina država u regionu koja ima razvijen sistem za instant plaćanja, koji je, kako preciziraju, u potpunosti usklađen sa sistemom Evropske centralne banke jer počiva na istom standardu, odnosno formatu poruka.

Srbija i Bosna i Hercegovina su, međutim, i jedine države u regionu koje još nisu primljene u SEPA. Crna Gora i Albanija prve su dobile zeleno svetlo za priključenje u novembru prošle godine, a potom 6. marta i Severna Makedonija.

Deo SEPA su, inače, države sa kojima Srbija ima ne samo najvredniju spoljnotrgovinsku razmenu, već i iz kojih dolazi najviše doznaka - Nemačka, Austrija, Francuska, Italija i ostale članice EU, uključujući Hrvatsku i Sloveniju.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Biznis, 14.03.2025.
Naslov: Redakcija