ZAKON O POLICIJI: Povećan broj pritužbi na rad policije
Ministarstvo unutrašnjih poslova primilo je prošle godine 1.722 pritužbe, što je za oko 17 odsto više nego 2023, navodi se u novom izveštaju MUP-a.
Od ukupnog broja, 1.662 pritužbe (96,5 odsto) su podnete protiv zaposlenih u područnim policijskim upravama, a 60 (3,5 procenata) protiv zaposlenih u sedištu ministarstva.
Od ukupno 1.722 pritužbe, u toku je postupak u 191 slučaju, a rešen 1.531 predmet.
Od rešenih predmeta, u 127 slučajeva (8,3 odsto) utvrđeni su propusti u radu prituženika, a u 1.404 (91,7 procenata) nisu. Prema prituženicima kod kojih su utvrđeni propusti u radu podneto je 95 predloga za pokretanje disciplinskog postupka zbog lakše ili teže povrede službene dužnosti.
“U toku 2024. godine podneto je 96 pritužbi građana u čijim se navodima stiču elementi mučenja, nečovečnog i ponižavajućeg postupanja prema pritužiocu”, navodi se u izveštaju. Poređenja radi, u toku 2023. godine podneto je 100 pritužbi zbog policijske torture.
Nakon prijema ovih žalbi, postupano je u skladu sa Zakonom o policiji ("Sl. glasnik RS", br. 6/2016, 24/2018 i 87/2018), a pritužbe zbog policijske torture su prosleđivane na dalju nadležnost tužilaštvima, Sektoru unutrašnje kontrole (SUK), Direkciji policije i Komisiji za sprovođenje standarda policijskog postupanja u oblasti prevencije torture, piše u izveštaju.
Pred rukovodiocem organizacione jedinice, odnosno ovlašćenim policijskim službenikom, iniciran je postupak po 1.261 pritužbi. Podneto je 40 predloga za pokretanje disciplinskog postupka zbog povrede službene dužnosti i izrečeno 30 mera upozorenja na buduće pravilno i zakonito postupanje.
Od ukupnog broja podnetih pritužbi, komisijama je ustupljeno na rad 170 predmeta. Rešeno je 133, a u toku je rešavanje još 37 predmeta.
“Odsek za pritužbe svakodnevno pruža stručnu pomoć ovlašćenim licima iz svih policijskih uprava koja vode pritužbeni postupak, putem neposrednih konsultacija i pisanim putem, što će nastaviti da čini u skladu sa odredbama Zakona o policiji koje se odnose na pritužbe građana. Takođe, u narednom periodu odsek će organizovati obuke za policijske službenike koji neposredno primenjuju odredbe Zakona o policiji. Plan je i da se u toku ove godine nastavi sa pružanjem stručne podrške Komisiji za rešavanje pritužbi kako u sedištu ministarstva, tako i u područnim policijskim upravama”, zaključuje se u izveštaju MUP-a.
Pritužba je svaki podnesak u kome se ukazuje da su postupanjem ili propuštanjem postupanja zaposlenog u MUP-u pri vršenju službenih zadataka građanima povređena ljudska i manjinska prava i slobode. Podnosi se bilo kojoj organizacionoj jedinici ministarstva (policijskoj stanici, upravi ili ispostavi), a može se podneti pisanim putem (poštom ili elektronskim putem) ili usmeno na zapisnik.
Pritužba mora biti razumljiva i da sadrži lične podatke (ime, prezime, kontakt), kao i mesto, vreme i opis konkretne radnje. Pritužbom se ne smatraju anonimni podnesci, kao ni drugi podnesci upućeni MUP-u (zahtevi, žalbe, molbe i slično) koji se odnose na ostvarivanje prava iz drugih postupaka (upravni, krivični, prekršajni).
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Izvor: Vebsajt Politika, A. Bojović, 11.03.2025.
Naslov: Redakcija