ZAKON O POTVRĐIVANJU SVEOBUHVATNOG SPORAZUMA O EKONOMSKOM PARTNERSTVU IZMEĐU REPUBLIKE SRBIJE I UJEDINJENIH ARAPSKIH EMIRATA: Sporazum obuhvata sve oblasti od značaja za ekonomske i trgovinske odnose obe zemlje i odnosi se ne samo na trgovinu robama nego i uslugama nego i promociju razvoja investicija
Narodna skupština Republike Srbije je, 13. marta 2025. godine, na Prvoj sednici Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2025. godini, usvojila Zakon o potvrđivanju Sveobuhvatnog sporazuma o ekonomskom partnerstvu između Republike Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Sveobuhvatni sporazum o ekonomskom partnerstvu između Republike Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata (the UAE-Serbia Comprehensive Economic Partnership Agreement, CEPA) potpisan u Beogradu je 5. oktobra 2024. godine. Predlog zakona o potrđivanju ovog sporazuma Vlada Republike Srbije je utvrdila na sednici održanoj 12. decembra 2024. godine.
Sporazum obuhvata sve oblasti od značaja za ekonomske i trgovinske odnose obe zemlje i odnosi se ne samo na trgovinu robama nego i uslugama nego i promociju razvoja investicija i drugog. U delu koji se odnosi na trgovinu robom, Sporazum je simetričan i obuhvata nekoliko kategorija liberalizacije robe:
- E(0) - za robe za koje je predviđeno ukidanje carina danom stupanja na snagu Sporazuma
- E(3) - za robe za koje je predviđeno linearno ukidanje carina u periodu od 3 godine od dana stupanja Sporazuma na snagu
- E(5) - za robe za koje je predviđeno linearno ukidanje carina u periodu od 5 godina od dana stupanja Sporazuma na snagu
- EX - za robe koje su isključene iz liberalizacije i
- TRQ za robe za koje su predviđene carinske kvote.
Na strani uvoza u UAE postoje i dve dodatne kategorije PG za zabranjenu robu (“prohibited goods”) i SG za specijalnu robu (“special goods”), koje iz religioznih i moralnih razloga, nisu bile predmet pregovora i suštinski su isključene iz liberalizacije.
Preferencijalne stope carine za uvoz iz UAE u Srbiju sadržane su u Aneksu 1 Sporazuma, a za uvoz iz Srbije u UAE u Aneksu 2 Sporazuma.
U skladu sa članom 18.5 Sporazuma (Stupanje na snagu) propisano je sledeće:
tačka 1: Strane će ratifikovati ovaj Sporazum u skladu sa svojim internim pravnim procedurama;
tačka 2: kada jedna Strana ratifikuje ovaj Sporazum u skladu sa svojim internim pravnim procedurama, ta Strana će obavestiti drugu Stranu o takvoj ratifikaciji, odobrenju ili prihvatanju u pisanoj formi, diplomatskim putem, u roku od 60 dana od takve ratifikacije, odobrenja i prihvatanja i
tačka 3.: kada su obe Strane jedna drugu obavestile o takvoj ratifikaciji, odobrenju ili prihvatanju, ovaj Sporazum stupiće na snagu prvog dana drugog meseca nakon datuma prijema poslednjeg pismenog obaveštenja.
O datumu stupanja na snagu Sporazuma od strane Ministarstva spoljnih poslova RS biće objavljeno obaveštenje u “Službenom glasniku RS - Međunarodni ugovori “.
Izvor: Redakcija Paragraf Lex, 14.03.2025.