NARODNA BANKA SRBIJE: Priliv doznaka u Srbiji u periodu januar-septembar 2024. oko 3,76 milijardi evra
Priliv doznaka u Srbiju tokom perioda januar-septembar 2024. iznosio je 3.760,4 miliona evra, što je neznatno manje nego u istom periodu prethodne godine - za 163,1 milion evra, odnosno za 4,2 odsto međugodišnje, podaci su Narodne banke Srbije (NBS).
U tom periodu, kako ističu u NBS, najviše doznaka u Srbiju je došlo iz Nemačke (26 odsto), Švajcarske (13 odsto), Austrije (devet odsto), kao i Francuske i Hrvatske (po šest odsto), odnosno iz zemalja iz kojih tradicionalno stiže najveći deo doznaka u našu zemlju.
Centralna banka Srbije navodi i da je priliv deviza iz inostranstva po osnovu doznaka poslednjih godina na relativno stabilnom nivou, oko šest do osam odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a da su određene fluktuacije u pojedinim godinama posledica i ekonomskih dešavanja iz zemalja iz kojih dolaze, kao i da su u uslovima geopolitičkih tenzija i povišenih inflatornih pritisaka obično veći prilivi po ovom osnovu, nominalno posmatrano.
NBS podseća i da je u 2023. priliv po osnovu doznaka iznosio je 4.997,6 miliona evra, što je na sličnom nivou kao u 2022. godini kada je bio 5.028,7 miliona evra.
Za podatke o prilivu doznaka NBS koristi metodologiju platnog bilansa Međunarodnog monetarnog fonda (BPM6), prema kojoj su doznake obuhvaćene kroz stavku koja se naziva lični transferi i koja obuhvata doznake radnika, penzije i druga socijalna primanja, kao i pomoći i poklone iz inostranstva upućene fizičkim licima rezidentima Srbije.
U instant platnom sistemu Narodne banke Srbije (NBS) tokom trećeg tromesečja prošle godine realizovano je 21,7 miliona plaćanja, što predstavlja rast od 29,5 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, objavila je NBS.
Vrednost obavljenih plaćanja u ovom tromesečju iznosila je 270,9 milijardi dinara, za 46,4 odsto više nego u trećem tromesečju prethodne godine.
U odnosu na drugo tromesečje 2024. godine porasli su broj i to za 2,9 odsto i vrednost obavljenih plaćanja za 9,1 odsto, čime je nastavljen i trend uzastopnog tromesečnog rasta.
U trećem tromesečju još dva pružaoca platnih usluga omogućila su svojim korisnicima korišćenje usluge "prenesi", čime se broj pružalaca ove usluge povećao na 13.
Iz NBS su naveli da se usluge koje su omogućene u IPS NBS platnom sistemu, pored osnovne mogućnosti slanja instant transfera odobrenja bilo kom primaocu s tekućim računom u banci, odnose na plaćanja računa za komunalne i druge usluge skeniranjem jedinstvenog IPS QR koda odštampanog na računu ili fakturi, na fizičkim i internet prodajnim mestima putem metoda IPS skeniraj i IPS pokaži, zatim metodom IPS skeniraj na internet prodajnom mestu, kojim se putem tehnologije deep link plaćanje obavlja u nekoliko klikova, kao i korišćenjem usluge "prenesi", određenom oznakom primaoca sredstava tj. brojem mobilnog telefona
Na sajtu NBS dostupni su i servisi "generator" i "validator" kojima je omogućeno generisanje IPS QR koda, kao i validacija već pripremljenog IPS QR koda.
Građanima je, dodaju iz Narodne banke, dostupna i mogućnost instant plaćanja taksa i naknada za usluge koje pružaju MUP i Poreska uprava putem portala eUprave - ePlati.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Izvor: Vebsajt RTV, 09.01.2025.
Naslov: Redakcija