Zastava Bosne i Hercegovine

U IZRADI CENTRALNI INFORMACIONI SISTEM TEHNIČKIH PREGLEDA: Podaci će se u realnom vremenu prosleđivati MUP i Agenciji za bezbednost saobraćaja


"Častiću te 2.000-3.000 dinara da mi središ da prođem tehnički pregled", po svemu sudeći odlazi u istoriju!

Muljanje na tehničkom pregledu više neće biti moguće jer je u pripremi jedinstvena baza, tačnije centralni informacioni sistem tehničkih pregleda, u koji će biti umreženi svi tehnički pregledi.

- Centralni informacioni sistem će funkcionisati na taj način da će se podaci s tehničkih pregleda u realnom vremenu prosleđivati Ministarstvu unutrašnjih poslova i Agenciji za bezbednost saobraćaja. Centralizovana obrada i analiza dostavljenih podataka će se vršiti u skladu s delokrugom rada kako MUP, tako i ABS. Nakon završetka tehničkog pregleda podaci će automatski biti dostupni informacionim sistemom E-uprave, odnosno biće moguća registracija vozila samo na osnovu validnih registracionih listova - najavili su iz Agencije za bezbednost saobraćaja.

Uvođenje ove baze podrazumeva integraciju mernih uređaja, različitih informacionih sistema i centralizovanu obradu podataka.

- U centralnom informacionom sistemu tehničkih pregleda postojaće podaci o privrednim društvima i kontrolorima koji se bave vršenjem tehničkog pregleda vozila, vršenju tehničkih pregleda vozila, strankama, vozilima, izvršenim merenjima pomoću uređaja i proračunima, ocenama tehničke ispravnosti vozila, stepenu neispravnosti vozila, kao i utvrđenim tehničkim neispravnostima - objašnjavaju iz ABS.

Napominju da će centralni informacioni sistem biti povezan s više postojećih informacionih sistema, kako unutar MUP i ABS, tako i sa informacionim sistemima drugih organa i institucija kao što su Centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja (CROSO), informacioni sistem Agencije za privredne registre (APR) i informacioni sistem E-uprave.

- Nakon završetka implementacije dodatnih integracija i faze testiranja očekuje se da će centralni informacioni sistem moći da funkcioniše u potpunosti. Centralni informacioni sistem će unificirati i olakšati rad kontrolorima tehničkog pregleda. Omogućiće prikupljanje i dostavu propisanih podataka od privrednog društva koje se bavi kontrolom tehničke ispravnosti vozila, kao i centralizovanu obradu tih podataka, a na osnovu datih analiza predlagaće se mere za unapređenje stanja bezbednosti saobraćaja u Republici Srbiji - naveli su.

Glavni i odgovorni urednik portala Autoinfo.rs Željko Regoda kaže da vozači neispravnih vozila više neće moći da prođu tehnički s "dve crvene".

- Očekujem da to zaživi sledeće godine, prvo će biti jedan testni period. To je kompleksni sistem, oni već na neki način imaju bazu, ali ovo je nešto kompleksnije i ozbiljnije jer će rezultati uređaja za kontrolisanje kočnica i izduvnih gasova biti direktno umreženi u bazu. To će onemogućiti muljanje, dakle rezultati će automatski izlaziti u toj bazi. Nema prepravke, nema vraćanja, nema gašenja kamere pa stavljanja drugog vozila. Ko je imao neispravne kočnice ili izduvne gasove, neće više moći da časti nekog da prođe tehnički - navodi Regoda.

 Činjenice/ U CIS tehničkih pregleda nalaziće se podaci o:

 - privrednim društvima i kontrolorima koji se bave tehničkim pregledom vozila

 - tehničkim pregledima vozila

 - strankama

 - vozilima

 - izvršenim merenjima pomoću uređaja i proračuna

 - ocenama tehničke ispravnosti vozila

 - stepenu neispravnosti vozila

 - utvrđenim tehničkim neispravnostima

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Izvor: Vebsajt Kurir, 11.07.2025.
Naslov: Redakcija