PRIVREDNICI TRAŽE POJEDNOSTAVLJENJE PROCEDURA I USKLAĐIVANJE DOMAĆIH PROPISA SA REGULATIVAMA EU
Hitno pojednostavljenje administrativnih procedura, brža komunikacija između institucija i usklađivanje domaćih propisa sa regulativama EU, deo su ključnih problema koje su članovi Odbora Udruženja za hemijsku, gumarsku industriju i industriju nemetala PKS izneli u razgovoru sa Markom Čadežom, predsednikom Privredne komore Srbije.
Predstavljajući novoosnovani Centar za privredne inicijative i brza rešenja PKS, Čadež je na sastanku odbora istakao da u vremenu ubrzanih promena, rešenja moraju biti brza, usmerena i operativna te da je i u samoj PKS u toku promena načina na koji funkcionišu udruženja kako bi brže i efikasnije rešavali probleme privrednika.
- Posebno je to važno u današnje vreme kada se situacija na globalnom nivou menja iz minuta u minut. Radimo i na tome da pomognemo svim kompanijama koje su sada u problemu zbog američkih carina i da za njihove proizvode što pre pronađemo nova tržišta. Moramo da nađemo način da industrija ostane konkurentna - naglasio je Čadež.
Inače, Udruženje za hemijsku, gumarsku i industriju nemetala PKS, u okviru kojeg deluju 14 grupacija i tri saveta, zastupa 8.289 privrednih društava i preduzetnika u kojima je zaposleno 63.041 osoba, što čini 2,7% ukupne zaposlenosti u Srbiji.
Predstavnici kompanija su naglasili potrebu da se stručna znanja iz oblasti veštačke inteligencije, kojima raspolaže PKS, prenesu privrednicima radi ubrzane modernizacije procesa proizvodnje. Među temama su bili i inicijative za izmenu zakonskih i podzakonskih akata, od upravljanja otpadnim gumama i regulisanja reciklaže stakla, do izmena zakona o etanolu i regulisanja prometa biocidnih proizvoda.
Posebno je izdvojena potreba za uspostavljanjem efikasnog sistema za reciklažu staklenog otpada, što bi, osim ekoloških benefita, dovelo i do smanjenja troškova finalnih proizvoda. Takođe, ocenili su da bi veće uključivanje domaćih kompanija u velike državne projekte, omogućilo značajniju iskorišćenost domaćih kapaciteta čime bi se podstakao rast BDP-a.
Prema podacima udruženja, tokom 2024. godine, ova industrija je zabeležila značajan rast: proizvodnja proizvoda od gume i plastike porasla je za 16,4%, a hemikalija i hemijskih proizvoda za 6,8%. Ukupna spoljnotrgovinska razmena ovog sektora iznosila je 9,5 mlrd EUR, što čini 13,9% ukupne razmene Srbije.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Izvor: Vebsajt eKapija, 12.04.2025.
Naslov: Redakcija