Zastava Bosne i Hercegovine

PORODIČNI ZAKON: Neredovno plaćanje alimentacije može rezultirati izvršnim postupkom i krivičnom odgovornošću


U Srbiji je 2023. godine zabeležen značajan broj brakova i razvoda, a sa tim i povećan interes za pravila oko alimentacije. Advokatska kancelarija Pekić detaljno objašnjava kako se određuje alimentacija, ko ima pravo na nju i šta se dešava kada se ne plaća redovno.

Alimentacija je ključna za izdržavanje dece i drugih članova porodice nakon razvoda. Razumevanje kako se određuje i šta se dešava u slučaju neplaćanja može pomoći u sprečavanju finansijskih i pravnih problema.

Izdržavanje se temelji na potrebama primaoca i mogućnostima onoga ko plaća, uzimajući u obzir i minimalnu sumu izdržavanja koju utvrđuje ministarstvo nadležno za porodičnu zaštitu.

Visina alimentacije za dete nije fiksna i treba da omogući detetu sličan životni standard kao što ima roditelj koji plaća izdržavanje. Sud može prilagoditi iznos u zavisnosti od promenjenih okolnosti.

Izdržavanje može biti vremenski ograničeno ili neograničeno, a za supružnike nakon razvoda traje najviše pet godina, osim u posebnim okolnostima. Punoletna deca imaju pravo na izdržavanje dok se redovno školuju, do 26. godine života.

U slučaju neredovnog plaćanja alimentacije, može se pokrenuti izvršni postupak, a neplaćanje može rezultirati i krivičnom odgovornošću sa kaznom zatvora do dve godine.

Neplaćanje alimentacije može dovesti do izvršnog postupka i krivičnih sankcija, što ukazuje na ozbiljnost ove obaveze i potrebu za njegovim redovnim ispunjavanjem.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Blic, 08.02.2025.
Naslov: Redakcija