Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKON O POREZU NA DODATU VREDNOST: Donacije hrane osloboditi PDV-a


Iz Banke hrane Vojvodine navode da se u našoj zemlji svakodnevno baci oko 2.000 tona hrane, što su na godišnjem nivou zaista neverovatne brojke. Kako bi se rešio taj problem, stručnjaci smatraju da je potrebno usvojiti Zakon o otpisu PDV-a, koji su odavno usvojile mnoge zemlje regiona.

U Španiji je prethodne godine donesen zakon kojim je zabranjeno bacanje hrane, a Italija i Moldavija pokrenule su poreske podsticaje, kako bi time motivisale trgovinske lance da doniraju hranu. U našoj zemlji je slika dosta drugačija, a kako bi došlo do nekih promena, potrebno je usvojiti zakon o otpisu PDV-a.

"Da bismo to sve uradili kako valja, da bismo pomogli, mora parlament da reaguje. Parlament mora da uzme predlog zakona i da izglasa i da taj predlog zakona postane zakon i da se taj zakon poštuje, da bismo mogli da pomognemo svima pa i nama samima", saopštio je Srđan Budimčić, iz Banke hrane Vojvodine.

Usvajanjem navedenog zakona naša zemlja imala bi na raspolaganju oko 16 miliona evra vrednosti robe bez PDV-a. Stručnjaci smatraju da ukoliko se on usvoji, mora se sprovesti i obavezna edukacija stanovništva.

"Poželjno je da kupujemo samo ono što nam je potrebno da bismo u ovom slučaju pripremili doručak, ručak, večeru, da viškove ne bacamo. Ako višak postoji, moramo se potruditi da ga na adekvatan način zbrinemo i doniramo", dodao je Budimčić.

U Srbiji se dnevno baci oko 2.000 tona hrane. Kada bi se hrana koju bacimo u roku od godinu dana spakovala u kese, pa u kamione, kolona koju bi oni formirali bila bi duga od Subotice do Kragujevca.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt RTV, Nemanja Popadić, 07.04.2025.
Naslov: Redakcija