Zastava Bosne i Hercegovine

UREDBA O POSEBNIM USLOVIMA ZA OBAVLJANJE TRGOVINE ZA ODREĐENU VRSTU ROBE: Zbog pritiska trgovaca na dobavljače već izmenjena tek doneta Uredba


Vlada Republike Srbije je već izmenila Uredbu o maržama zbog pritisaka trgovaca na dobavljače, izjavila je ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević prilikom obraćanja iz Vlade.

- Mi smo u Ministarstvu bili šokirani da na dan donošenja Uredbe o posebnim uslovima za obavljanje trgovine za određenu vrstu robe, koja još nije ni stupila na snagu, neki trgovinski lanci su krenuli sa ozbiljnim pritiscima na svoje dobavljače insistirajući na zaključivanju aneksu ugovora, kako sam obaveštena direktno od nekih kompanija koje su dobavljači, da se izvrše određene korekcije i da se to sve uradi pre stupanja Uredbe kako bi pokušali da doskoče nekim našim odredbama.

- Meni je posebno bilo neverovatno da su, posle dva sastanka koje smo imali sa njima i gde smo izašli u susret njima za neke stavke. Na primer, logistički troškovi. Svesna sam koliko je teško za naše manje i srednje kompanije u tom lancu. Moja poruka je da budu istrajni. Uredba je vrlo jasna, a mi ćemo u skladu sa svim onim što su trgovci pokušali da urade da menjamo Uredbu.

- Uredba je nešto što može da se menja na nedeljnom nivou, ako se tako budu ponašali, izmene će na svakoj sednici biti na dnevnom redu. Cilj je da se dođe do sniženja cena kroz ograničenje trgovačkih marži, da naši građani kupuju jeftinije proizvode, ali takođe vodimo računa o domaćoj industriji i štitimo naše proizvođače, što pokazujemo na delu, a nekima će biti teško zbog pritisaka trgovaca - rekla je ministarka.

Na upit novinara šta očekuje da se dešava od ponedeljka, za kada je najavljeno da stupaju na snagu nove ekonomske mere, Jagoda Lazarević kaže:

- Ponedeljak na utorak oni trebaju da nam dostave njihove cenovnike. Mi želimo da izbegnemo njihove manipulacije da stvari budu upravo onakve kakve smo definisali, onakve kakve smo i definisali i dogovorili sa trgovcima da budem vrlo precizna. One će samim korekcijama biti vraćene na ono što je bilo inicijalno planirano. Očekujemo redukciju cena, 23 kategorije obuhvaćene, pričamo o hiljadama proizvoda, ali, ono što je najvažnije, ja ne mogu da licitiram, ako su oni bili tako brzi u četvrtak, nastaviće da razmišljaju o nečem novom što bi moglo da bude eventualno pritisak na dobavljače. Država je spremna i to pokazujemo vrlo jasno. Bez odugovlačenja donosimo mere i korekcije, Uredba je promenljiva i može da se menja neograničeno tokom ovih šest meseci. Mi znamo zašto ovo radimo i istrajni smo u tome. -

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Blic, 29.08.2025.
Izvod iz vesti, Naslov: Redakcija