Zastava Bosne i Hercegovine

OD 1. JULA NA TRŽIŠTU EVROPSKE UNIJE VAŽE NOVE ENERGETSKE OZNAKE ZA ELEKTRIČNE UREĐAJE


Od 1. jula na tržištu Evropske unije važe nove energetske oznake za električne uređaje. Ekspert za tehničko zakonodavstvo EU i usaglašenost proizvoda Mirko Đapić rekao je da će nove oznake biti od A do G kategorije, a za neke proizvode to će značiti i dvostruko više potrošnje struje.

Đapić navodi da je ovo druga revizija energetskih proizvoda i da se ukidaju oznake A+, A++ i A+++.

- Energetski razredi će biti od A do G, odnosno od energetski najefikasnije do najmanje efikasne. Nove energetske oznake imaće i QR kod kojim će se pristupati bazi podataka o tom proizvodu - rekao je Đapić za RTS.

On na primeru veš mašine sa suprotnim oznakama navodi kolika razlika u potrošnji struje može biti.

- Ako uzmemo jednu veš mašinu, klasa A bi trošila oko 53 kilovat-časa, dok klasa G 113. To je više od dva puta - objasnio je Đokić.

Ekspert za tehničko zakonodavstvo Evropske unije i usaglašenost proizvoda navodi da će još neko vreme na tržištu biti proizvodi sa starim i novim nalepnicama.

- Zakonodavac je definisao i tu mogućnost. Mašine koje se nađu na tržištu, a nisu prodate i koriste stare oznake, zakonodavac će dati određeni vremenski period u kome se dozvoljava primena i jednog i drugog propisa - rekao je Đapić.

Plan Evropske unije je da do 2030. godine svi proizvodi povezani sa energijom budu obuhvaćeni nalepnicama, ističe Đapić. Zakonodavstvo EU predviđa i sinhronizaciju energetskog označavanja i ekodizajna.

- Ne govorimo samo o energetskoj efikasnosti uređaja, već i o efikasnosti materijala tih uređaja. Na nalepnicama, koje će biti za nekih pet do deset godina, biće prikazane osim potrošnje energije i čitav niz ekoloških parametara. Davaće inforamcije o trajnosti proizvoda i pogodnosi održavanja - najavio je Đapić.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt eKapija, 1.7.2025.
Naslov: Redakcija