Zastava Bosne i Hercegovine

NOVINE U SETU IZBORNIH ZAKONA: Veće nadležnosti opštinskim i gradskim izbornim komisijama


Poslanici Narodne skupštine Republike Srbije usvojili su set takozvanih izbornih zakona koji su nastali kao rezultat međustranačkog dijaloga i preporuka ODIHR-a.

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Marija Obradović kaže da će zakoni ponuditi smernice kako da predstojeći izbori prođu na zakonit način, u demokratskoj atmosferi.

Prema njenim rečima, Zakonom o izboru narodnih poslanika ne menjaju se suštinski aspekti izbora za narodne poslanike.

Po tom zakonu, Republika Srbija ostaje jedna izborna jedinica, a cenzus ostaje tri odsto.

Za podnošenje izborne će liste i dalje biti potrebno 10.000 overenih izjava birača, ali će se uz izbornu listu dostavljati znatno manja količina prateće dokumentacije.

Za stranke nacionalnih manjina smanjuje se broj potrebnih izjava birača sa 10.000 na 5.000.

Izborni zakoni unose i značajne novine u pogledu organa nadležnih za sprovođenje izbora. Sada se, kaže, predviđa formalno uvođenje međuorgana, odnosno davanje značajnih nadležnosti opštinskim i gradskim izbornim komisijama u sprovođenju izbora na republičkom nivou.

“Pred lokalnim izbornim komisijama je veoma ambiciozna dužnost da se aktivno uključe u sprovođenje izbora na republičkom nivou”, rekla je Obradović.

Zakona sadrži i jedno novo rešenje, koje je ishod međustranačkog dijaloga i prema kojem će pravo na predlaganje člana ili zamenika člana RIK-a imati i poslanici koji su izabrani sa iste izborne liste koja nije osvojila broj mandata dovoljan da se obrazuje poslanička grupa, a nisu pristupili nijednoj poslaničkoj grupi.

Sporazumom međustranačkog dijaloga bez posredstva evroparlamentaraca, postignuta je saglasnost da izbore sprovede RIK čiji će stalni sastav biti privremeno proširen sa još 6 članova i 6 zamenika članova, koje treba da predloži predsednik Narodne skupštine, u skladu sa dogovorom opozicionih učesnika oba međustranačka dijaloga.

Obradović kaže da je sistem zaštite prava dodatno unapređen produžavanjem rokova, pa se tako se opšti rok za ulaganje prigovora, sa 24 produžava na 72 sata, a rok za žalbu Upravnom sudu sa 48 takođe na 72 sata.

I za izbore za predsednika Republike će se sprovoditi ista tri nivoa izborne administracije: Republička izborna komisija, lokalne izborne komisije i birački odbori.

Novina je predlog da se redosled kandidata na listi kandidata, odnosno glasačkom listiću više ne utvrđuje žrebom, već prema redosledu proglašenja.

Predsednika Republike će i dalje moći da predlažu političke stranke i koalicije stranaka, kao i grupe od najmanje 10 građana, a zadržava se i postojeći rok za podnošenje izbornih lista, najkasnije 20 dana pre dana glasanja.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt B92, 02.02.2022.
Naslov: Redakcija