Zastava Bosne i Hercegovine
Email Print

ODLUKA O MAKSIMALNOM BROJU ZAPOSLENIH NA NEODREĐENO VREME U SISTEMU DRŽAVNIH ORGANA, SISTEMU JAVNIH SLUŽBI, SISTEMU AUTONOMNE POKRAJINE VOJVODINE I SISTEMU LOKALNE SAMOUPRAVE ZA 2017. GODINU: Ovom Odlukom predviđeno je ukupno smanjenje broja zaposlenih i za 2016. i za 2017. godinu za dodatnih 11.500


Srbiju ove godine čeka rekonstrukcija osnovnog i srednjeg obrazovanja, najviše kroz reorganizaciju mreže škola, dok će sistem zdravstva biti ojačan sa više od 2.500 novih radnih mesta za medicinsko osoblje.

Posao će dobiti i još 600 poreskih inspektora kako bi bili ojačani kapaciteti Poreske uprave. Ove novine predviđa Odluka o maksimalnom broju zaposlenih na neodređeno vreme u sistemu državnih organa, sistemu javnih službi, sistemu Autonomne pokrajine Vojvodine i sistemu lokalne samouprave za 2017. godinu, koju je Vlada Republike Srbije donela 20. juna 2017. godine.

- Prvi put se radi na ozbiljnoj reorganizaciji u prosveti. Do kraja 2017. predviđeno je smanjenje više od 2.700 radnih normi (jedna norma označava puno radno vreme) u osnovnom i srednjem obrazovanju, što će biti rezultat efikasnije raspodele resursa i bolje organizacije školstva. Ovaj efekat će se postići najviše kroz reorganizaciju mreže škola - rekli su u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave.

S druge strane, najviše razloga za zadovoljstvo imaće zdravstveni radnici.

- Do kraja godine biće otvoreno najmanje 2.500 novih radnih mesta za medicinsko osoblje, od toga 2.000 za sestre, a 500 za lekare. Ako se ima u vidu i da ćemo 2.000 lekara koji su do sada radili na određeno prevesti u stalni radni odnos, može se govoriti o povećanju broja zaposlenih u zdravstvu za 4.500 - naglašavaju u Ministarstvu.

Značajan broj novih radnih mesta predviđen je i u Poreskoj upravi.

- Napravićemo prostor za zapošljavanje još 600 poreskih inspektora do kraja 2017. godine, što je naročito važno zbog borbe protiv sive ekonomije i održanja poreske discipline. Svaki novi poreski inspektor, uz reorganizaciju mreže poreskih filijala, višestruko će se vratiti državi kroz efikasniju naplatu poreza - tvrde u Ministarstvu.

Oni dodaju da promene čekaju i lokalnu samoupravu:

- Na lokalu je predviđeno smanjenje broja zaposlenih za 2.500, s tim što će u velikom broju opština koje su bile racionalne i koje su ostvarile dobre rezultate doći i do povećanja broja radnih mesta. Od kraja 2014. do kraja 2016. godine, jedinice lokalne samouprave smanjile su broj zaposlenih za 8.500, od čega se oko dve trećine odnosi na smanjenje u lokalnim javnim preduzećima, a ostatak u opštinskoj upravi. -

Na sreću, intenzivne analize i međunarodna poređenja pokazali su da nije tačna priča da je u javnom sektoru višak čak 75.000 radnika.

- Ispostavilo se da je višak između 20.000 i 30.000. Veće smanjenje broja zaposlenih od toga značilo bi zatvaranje škola, vrtića, ustanova socijalne zaštite, bolnica... što nikako ne želimo. Treba znati da nije bilo linearnog smanjivanja, jer je od početka bilo jasno da negde u sistemu ima viškova, a negde manjkova. Na početku racionalizacije zabranili smo otpuštanje medicinara, zaposlenih u inspekcijama i ustanovama socijalne zaštite, kao i na poslovima koji su važni za EU integracije.

Svakoj opštini određen je optimalan broj zaposlenih u javnom sektoru koji moraju dostići do 2020. godine. Opštine koje su na tom putu uspešnije imaju veće šanse da zaposle radnike. I mimo opšte zabrane zapošljavanja, postoji mogućnost zapošljavanja uz poštovanje kriterijuma 5:1 (na odliv petoro zaposlenih u sistemu, generiše se jedno novo mesto). O odobrenju dodatnog zapošljavanja odlučuje posebna Vladina komisija na osnovu dva ključna kriterijuma: da li ima sredstava u budžetu i gde se konkretna opština nalazi u odnosu na njen predviđeni maksimalan broj zaposlenih.

Prethodnom Odlukom o sprovođenju Odluke o maksimalnom broju zaposlenih na neodređeno vreme u sistemu državnih organa, sistemu javnih službi, sistemu Autonomne pokrajine Vojvodine i sistemu lokalne samouprave za 2015. godinu ("Sl. list grada Pančeva", br. 38/2015, 4/2016, 22/2016 i 38/2016), bilo je predviđeno smanjenje broja radnih mesta za 14.512 u 2016. godini.

- Za prošlu godinu nismo donosili formalnu Odluku o maksimalnom broju (iako je dogovor bio da se tokom 2016. godine broj zaposlenih smanji za dodatnih 6.500), tako da ćemo ovom Odlukom za 2017. godinu odrediti ukupno smanjenje broja zaposlenih i za 2016. i za 2017. godinu za dodatnih 11.500- navode iz Ministarstva.

Od "seče radnika" nisu izuzeta ni republička javna preduzeća, koja svako za sebe sprovodi proces restrukturiranja prema planovima dogovorenim sa MMF-om.

Od kraja 2013, kada je doneta zabrana zapošljavanja u javnom sektoru, u republičkim javnim preduzećima broj zaposlenih je smanjen za 42.437, zaključno sa aprilom.

Od kraja 2013. do kraja 2016. godine racionalizacijom radnih mesta u javnom sektoru ušteđeno je blizu 22 milijarde dinara.

- Tokom 2016. smo uštedeli 5,2 milijarde dinara u odnosu na 2015. i to je jedna od ušteda koja je dodatno doprinela smanjenju deficita. Fokus nam nije na smanjenju broja zaposlenih, već da bolje organizujemo posao u javnom sektoru i efikasnije pružamo usluge građanima, pre svega u oblasti zdravstva, prosvete i socijalnih službi - navode u Ministarstvu.

Izvor: Vebsajt Blic, Marko Tašković, 20.06.2017.
Naslov: Redakcija